Sağ Açık da ki Solcu güle güle


Metin Kurt 'u kaybettik.
Metin Kurt 'u kaybettik çok üzülüyoruz ama biz taraftarlar boşuna üzülüyoruz. Asıl üzülmesi gerekenler futbolcular. Bu adamı biz yalnız bırakmadık futbolcular bıraktı. Abartmıyorum, Türk Futbolunun Atatürk 'üydü bu adam. Kurtuluş Savaşını verebilecek tek komutanınızı kaybettiniz ey futbolcular. Şimdi Facebook da debelenip durun "Yaş sınırı kaldırılsın" diye. "Bizim paramızı vermiyorlar" diye ağlayıp durun her takımdan kovulduk dan sonra. Bir adam solcu diye bu kadar mı ötekileştirilir. Devrimciydi, Solcuydu ama Sağ ayağını iyi kullanırdı. Sağ ayağının hatırına mücadelesine destek verilir be kansızlar. 
Metin Kurt Sahada Sağda , Dışarıda Solda oynadı. Şeref tribünleri önünde top oynamamak için kanat değiştirdi. Taç çizgisi üstünde tuttu topu hep çünkü taraftara yakın olmak istedi. Metin Kurt Galatasaraylı değil PTT 'liydi. Sarı-Siyah çok yakışırdı. Güle güle Metin Kurt. Cenazesi Bugün İkindi Namazında Ataşehir Mimar Sinan Camisinden kaldırılacak ve Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığına defnedilecek. Bir Beykoz Atkısı olacak orada hemde  hemde onun Dünya görüşünün benimsemeyen bir boyunda asılı olacak. 
Metin Kurt 'u merak edenler bu kitabı okusun
Futbolcuların özlük hakları için giriştiği mücadele uğruna kariyerinden olan futbolumuzun 'sol açığı' Metin Kurt'un dün gerçekleşen ölümü üzerine taraftar grupları ortak bir açıklama yaptı. KaraKızıl (Gençlerbirliği), Ya Basta (Göztepe), Boranlar (Kartalspor), Beleştepe (Beşiktaş), Tekyumruk (Galatasaray), Sol Açık (Fenerbahçe), Mavi Ateş (Karabükspor), Yüksel ki Sen Kararsın Ay (Altay), Alkaralar (Gençlerbirliği), KemenCHE (Trabzonspor) , Halkın Takımı (Beşiktaş), Dev-Nurtepe (Nurtepespor), Tatangalar (Sakaryaspor), Taraftar Hakları Derneği ve Forza Livorno imzaları bulunan açıklamanın metni şöyle :
Devrimci spor emekçisi Metin Kurt'u kaybettik!

''Bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Metin Kurt’un ölüm haberi tüm Türkiye'yi olduğu gibi bizleri de derinden sarstı.
Bundan tam 36 yıl önce, yani 1976’da, Galatasaray’da oynuyorken Türkiye Kupası finalini oynamaya hak kazandıklarında vaat edilen 10 bin TL primin ödenmemesi üzerine greve gitmişti. Spor emekçilerinin örgütlenmesi için de uzun süredir mücadelesine devam etmekteydi. En son Devrimci Spor Emekçileri Sendikası'nın kuruluşunda yer almıştı.
Metin Kurt, Endüstriyel Futbola karşı emekten yana direnişin sembolü olagelmiştir bu topraklarda. Futbolun gün geçtikçe sermayenin çarklarının sağlam bir parçası olduğu dönemlerde, bir sol açığın duruşunun neleri değiştirebileceğini görüp öğrendik ondan. Birçok kez panellerde ve sohbetlerde dinledik onu. Birlikte sendikal hakları için mücadele eden UPS işçileri için sokağa çıktık. Arena stadında kendini bilmezlerin sözlerine karşı hem İstanbul'da hem de İzmir'de bizlerle beraber sesini yükseltti.
Metin Kurt, futbolda, efendiliğiyle, dürüstlüğüyle birçok örnek futbolcu ve spor insanı kazandırmış, bu kişiler sembol isimler olmuşlardır. O, Türkiye’de ilk defa, futbolda emekçilerin haklarını savunmak için ortak bir şekilde greve gidilmesini, tüm spor branşlarında örgütlenilmesi gerektiğini bizlere öğretti. O, sadece ve sadece büyük bir futbol yıldızı olarak hatırlanabilirdi. Fakat O, yaptıklarıyla ve yapmak istedikleriyle başka bir futbolun olduğunu söyleyenlerin ve tüm emekçilerin unutulmaz efsanesi, Metin Abisi oldu.
O’nu son yolculuğuna uğurlarken mücadelesinin mücadelemiz olduğunu, her zaman spor emekçilerinin ve taraftarlarının örgütlenmesi ve hakları için her türlü mücadelenin içerisinde yer alacağımızı bildiririz.
Hoşça kal SOL ÇİZGİ…"
Share on Google Plus

About Semt Aşığı

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder