19 Mayıs Atatürk'ü Anma ,Gençlik ve Spor Bayramı

2 Mayıs 1957
Atatürk Kupası


Atam bu semtin çocukları senin izinde.
Boğazın Yargıçları
Kılıç BalıklarıSarı-Siyahlı kulüpte, 1957 yılında Fenerbahçe’yi 1-0 yenerek kazanılan tam 200 kiloluk dev ödülün yeri hala bambaşka

Beykoz’a giderken kırk yıl önceyi düşündüm. Acaba kaç maçlarını yazmıştım? Yöneticilerinden, futbolcularından kimlerle söyleşiler yapmıştım? Hayal meyal anımsıyordum. Son söyleştiğim Kelle İbrahim’di. 1966 başıydı. O bıçkın takım 2 yıldır yalpalıyordu. Kelle İbrahim, ‘Düştüklerini görmeden ölsem de kurtulsam’ demiş, bahara doğru ölmüştü. Beykoz da yaza doğru 1.Lig’den düşmüştü. Kulüp şimdi, 1990’dan beri 3.Lig’de.

Beykoz’u 1908’de Ahmet Mithat Efendi, Şair Ahmet Cevdeti ve Eczacı Ferit İlsever kurmuşlar. Futbol, basketbol, voleybol, yüzme (1953-1960 arası Türkiye şampiyonlukları) tekvando ve boksta sayısız kupalar kazanılmış. Ama 24 Mayıs 1957’de Fenerbahçe’yi 1-0 yenerek kazanılan Atatürk Kupası bambaşka. Çünkü manevi değeri ölçülemez, ağırlığı ise 200 kg. dolaylarında ve Türkiye’de bir eşi daha yok.


Star Gazetesi Köşe Yazarı Ziya Şengül'ün
27 Temmuz 2004 Salı Tarihli Köşe Yazısından Alıntıdır
Share on Google Plus

About Semt Aşığı

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder