Nedir Bu Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi


Kısaca EBBL

Uzun zamandır yapılan bir organizasyon fakat her sene statüsü değişmiş. 2011-2012 Sezonu Statüsü hazır değil.Çünkü katılacak klüp sayısı belirlenmeye çalışılıyor. 31 Ağustos katılım için son tarih.

Katılım için ne gerekiyor?

Lige kakılım için 5000 TL gerekiyor.Oyuncu başına vize işlemleri için 50 - 400 TL arası değişiyor (Yaş durumuna göre).Antrenör için 75 TL.Birde İsim - Sponsorluk bedeli 500 TL. diye bi kalem var ama ne olduğunu çözemedim.Geri kalanı Taahüt, evrak, bürokrasi vs.
Para konusuna girmişken Kulübün bütçesinde Trasfer taksitleri ve ya oyuncu aylıkları,Takım konaklama ve Yiyecek masrafları, Deplasman masrafları, Sporcu sigortalarını eklemek gerekiyor.Tabii hala R.Şahin Köktürk Spor Salonunu kullanırsak.

Takım kadrosu şartları:

Yaş sınırlamaları çok karışık ama 2 temel esas var.
1.Yaş sınırı 29. 29 yaş üstü 6 oyuncu bulundurup 4 ünü oynatabiliyorsunuz sadece.
2.Maç kadrosun da 3 Genç oyuncu bulundurmak zorununda.Bu madde de yaş sınırı kendi alt yapından çıkan oyuncu için 24,transfer edersen 20.
Tabii antranör.

Statü Nasıl olur?

Geçen sezonun statüsüne göre konuşursak. 77 takım katılmış 11 grup yapmışlar.Gruplarında ilk 3'e giren 33 takım eleme grubuna yükselmiş.Geri kalan sezonu kapamış.Bu maçlar deplasmanlı oynanmış.
Eleme grubunda 4 gruba ayrılmış.Çapraz eşleşmeyle her gruba 1.,2.,3. 'ler dağıtılmış.3 Grup 8 Takımlı ve 1 grup 9 takımlı olmuş.yine gruplarında ilk 4 ler play off'a yükselmiş.Geri kalan sezonu kapamış oldu.Eleme grubu tek maç usulu oynanmış.
Play off grubu ilk 16 ya kalan takımların gruplarına göre çapraz eşleşmesiyle 4 takım kalana kadar eleme usulü oynayıp Final grubuna yükselmiş.(Saha avantajı önemli)
Final Grubunda tarafsız sahada tek devreli lig usulü ile yapılmış.1. ve 2. sonunda TB2L musadına ermiş.3. ve 4. takımlar ise TB2L den gelen 2 takımla Play - out oynamış.Play - out 4 takımlı tek devreli lig olmuş.1. ve 2. leri TB2L ye gitmiş.
Kısacası düşmek kolay çıkmak zor.

Grubumuzda kimler olacak?

Hangi takımların lige gireceği bile belli değil.Genelde son 3 yıllık grup dağılımlarına baktığımda gördüğüm.İstanbul takımlarını aynı gruba verdiklerini gördüm.Bizim gibi şehrin dışındaki semt takımları Balıkesir,Tekirdağ,Kırıklareli,Kocaeli,Bursa takımları ile aynı gruba koymuşlar.

Nerden Takip ederiz?

Kesinlikle SALONLARDAN! Zaten geçen sene kimse gelmedi bari bu sene gelin.

Share on Google Plus

About Semt Aşığı

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder