Bir küme düşme ligi: BAL

Son yayınlanan statüye göre düşme - çıkma mevzuları karışık olan  Bölgesel Amatör Lig dahada içinden çıkılmaz bir hal aldı.En çok takımla temsil edilen İstanbul (14 Takım) ili için önümüzdeki sezon için anladığım kadarıyla bir kıyım söz konusu.İstanbul Süper Amatör liginden bu lige çıkmak çok zor, kalmakta çok zor. Planlanan anladığım kadarıyla 10 İstanbul takımı bırakmak.Madde madde inceliyelim beraber anlamaya çalışalım.

Nasıl 3.Lige çıkılır?:
BAL 13 gruptan oluşuyor.Hangi ilden olursa olsun kendi grubunda 1. ve 2.sırayı alan 26 takım 3.Lig play off 'u oynar.13 grubun 2.leri kendi aralarında  5 takım kalana kadar 1.Eleme müsabakası yapar.(13 takımdan 5 takıma nasıl düşülecek henüz belli değil o konuya girip kafayı iyice bulandırmamak lazım.) 13 grubun 1.leri ilk eleme turundan gelen 5 takımla beraber 18 takımlı eleme turu oynayacak. Kalan 9 takım 3.Lige yükselecek.Bu eşleşmeler de önemli nokta aynı ligden gelen takımlar otomatik birbiriyle eşleşecek (Bu kural sadece İzmir ve İstanbul için geçerli).Kısacası Play Off'a kalırsak Toroslar Belediyespor ile eşleşme şansımız yok.(Tabii İstanbul takımı olarak sadece biz Play off 'lara kalırsak mümkün)

Çok yazdık birde şekille anlatalım.Yukarda şu an ki puan durumu var.Ligi böyle bitti sayarsak; bizim grubumuzdan Derince Belediye ve Keşan 3.Lig play off larına gidecek.Keşan 2 eleme, Derince Beldiye tek eleme oynayacak.

Gelelim her türlü küme düşme durumuna:
İlk olarak AFDK’nın verdiği kesinleşmiş para cezasını ödemeyen BAL takımları, bir sonraki sezon
bulundukları lig müsabakalarına katılamazlar.

4 İstanbul takımlı grubun düşme durumu bizden farklı biz 5 takımlıya bakalım kafamız çok karışıcak ona hiç kafa yormayalım.
İstanbul takımlarından 1 'i 3.Lige direk çıkar diğer 4 takım küme düşmezse durumu değişiyor. Hiç biri çıkamaz  son 2 de 2 İstanbul takımı olursa daha değişik bir sistem işliyor.

İlk olarak mevcut duruma göre açıklayalım ;


İstanbul Takımı 3.Lige çıkamayacak. Beykoz , Feriköy süper amatöre düşer. Süper Amatör den gelen 1 takım doğrudan BAL 'a yükselme hakkı kazanacak. Avcılar Belediye,  Büyükçekmece, İstanbul ve Süper Amatör den gelen 1 takım ile 4'lü lig usulü tarafsız sahada play out oynayacak ilk 2 BAL da kalacak diğerleri düşecek. Toplam 4 İstanbul takımı Süper Amatörde mücadele edecek.
Kısacası şu tabloda 10. olarak bitirirsek Avcılar 'ı 11. sıraya atarsak. Paly out oynayıp, ilk 2 ye girip BAL da kalabiliriz.

İzmit Çenesuyu Plajyoluspor'u son ikinin içinde aldığını sayarsak yani 1 İstanbul takımı düşer ve İstanbul takımı 3.Lige çıkamazsa ;

Süper Amatörden gelen bir takım direk BAL 'a yükselir. İzmit Çenesuyu Plajyolu'nun düşmesi bir şey ifade etmez. İstanbul takımlarının arasında en az puanı alan takım yine Süper Amatöre düşer.Geri Kalan 3 Takım Süper Amatör den gelen takımla Play Out oynar. Play Out ilk 2 'si BAL da kalır. Yani Feriköy , Çenesuyu , Beykoz bu durumda yine düşer. Eğer Çenesuyu son 2 içinde yer alırsa, Play Out oynamak için Avcılar 'ı yine bizim bir alt sıramıza çekmemiz gerekiyor.

İstanbulspor 3.Lige çıkar. Feriköy ve Avcılar Belediye düşerse;
Beykoz ve Süper amatörden gelen takım Play Out oynar. 1 Takım BAL da kalır. d

İstanbulspor 3.Lig'e çıkar. Feriköy ve İzmit Çenesuyu Plajyoluspor düşerse;
Beykoz , Avcılar, Büyükçekmece , Süper Amatörden gelen 1 Takım Play Out oynar.


Share on Google Plus

About Semt Aşığı

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder